Home >> India Information >> Great Indians
Login
|
 Register Now 

Fifteenth Lok Sabha Member


Beni Prasad Verma

Beni Prasad Verma

Party Name Samajwadi Party (SP)
Constituency Kaiserganj
State Uttar Pradesh
Father's Name Shri Mohan Lal Verma
Mother's Name Smt. Ramkali
Date of Birth 11.02.1941
Place of Birth Sirauli, Distt. Barabanki, Uttar Pradesh
Profession Agriculturist
Marital Status Married
Date of Marriage 20 May 1956
Spouse's Name Smt. Malti Devi
No. of Children 5
Educational Qualifications

B.A.,LL.B.
Educated at Lucknow University, Lucknow, Uttar Pradesh

Permanent Address

Vill. Sirauli Gauspur
Distt. Barabanki-225 001
Uttar Pradesh
Phone: 05241-282344, 256006

Present Address

3,Kushak Road
New Delhi - 110 003
Phone: 011-23792660

Position Held

1974-1980 and 1985-1995
Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly

1974-1977
General-Secretary, Bharatiya Kranti Dal, Uttar Pradesh

1977-1980
- Minister, Jails, Cane Development and Sugar Industry, Government of Uttar Pradesh
- General-Secretary, Janata Party (J.P.), Uttar Pradesh

1980-1984
General-Secretary, Bharatiya Lok Dal (B.L.D.), Uttar Pradesh

1985-1989
Deputy Leader, Lok Dal Legislature Party, Uttar Pradesh

1989-1991
- Minister, Public Works Department, Excise and Parliamentary Affairs, Government of Uttar Pradesh
- Member, Janata Dal (J.D.) Parliamentary Board

1992 onwards
Chief Whip, J.D., Uttar Pradesh

1993-1994
- Minister, Public Works Department and Parliamentary Affairs, Government of Uttar Pradesh
- General-Secretary, Samajwadi Party (S.P.)
- Chief Whip, S.P. Legislature Party, Uttar Pradesh

1996
Elected to 11th Lok Sabha

1 June 1996 - 29 June 1996
Union Minister of State, Parliamentary Affairs

June 1996 - July 1996
Union Minister of State, Communications (Independent Charge)

1996-1998
Union Cabinet Minister, Communications

1998
Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)

1998-1999
- Member, General Purposes Committee
- Member, Committee on Finance
- Convenor, Sub-Committee 'A' on Department of Telecom, Committee on Communications
- Member, Consultative Committee, Ministry of Communications

1999
Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)

1999-2004
- Member, Committee on Home Affairs
- Member, General Purposes Committee

2004
- Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
- Member, Committee on Home Affairs
- Member Committee of Privileges

25 August 2006 onwards
Member, Committee of Privileges

Special Interests

Agriculture

Favourite Pastime and Recreation

Playing chess

Countries Visited

China,France,Germany, Singapore, Switzarland and U.K.but