Home >> India Information >> Great Indians
Login
|
 Register Now 

Fifteenth Lok Sabha Member


Biren Singh Engti

Biren Singh Engti

Party Name Indian National Congress (INC)
Constituency Autonomous District (ST)
State Assam
Father's Name Late Shri Kangther Engti
Mother's Name Late Smt. Banre Tokbipi
Date of Birth 02.03.1945
Place of Birth Barhoigaon, Distt. Karbi Anglong, Assam
Profession Agriculturist, Social Worker
Marital Status Married
Date of Marriage 30 Jan 1978
Spouse's Name Smt. Renu Terangpi
No. of Children 3
Educational Qualifications

M.A., LL.B.
Educated at Guwahati University, Assam

Permanent Address

ITI Colony (Rongmongwe)
P.O. Diphu - 782 460
Distt. Karbi Anglong
Assam
Phone: 03671-272345

Present Address

17, Windsor Place
New Delhi-110 001
Phone: 011-23782380

Position Held

1971
- Elected to 5th Lok Sabha
- Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes

1980
Re-elected to 7th Lok Sabha (3rd term)

1985
Re-elected to 8th Lok Sabha (4th term)

12 May 1986 - 4 June 1986
Deputy Minister, Department of Personnel and Training, Government of India

14 June 1986 - 14 February 1988
Deputy Minister, Ministry of Personnel, Public Grievances and Pensions

1977
Re-elected to 6th Lok Sabha (2nd term)

1971, 1971, 1985-1986
Elected to 5th Lok Sabha Dy. Minister, Government of India

1977, 1986-1989
Re-elected to 6th Lok Sabha (2nd term)Minister of State, Government of India

1987-1989
Minister of State, Ministry of Planning and Programme Implementation, Government of India

2004
- Re-elected to 14th Lok Sabha (5th term)
- Member, Committee on Government Assurances
- Member, Committee on Home Affairs
- Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes

5 August 2006
Member, Committee on Home Affairs

Social And Cultural Activities

General Secretary, All Assam Karbi Youth Association, 1964;

working for the socio-economic development of the poor tribal people in general and Karbi people in particular

Special Interests

Travelling abroad, sight-seeing and serving the poor people

Favourite Pastime and Recreation

Visiting hill areas in the constituency and meeting people

Sports and Clubs

Interested in badminton, football, volleyball and carrom

Countries Visited

France, Poland, U.K., U.S.A. and U.S.S.R.

Other Information

Associated with Assam Pradesh Youth Congress and Pradesh Congress Committee