Home >> India Information >> Great Indians
Login
|
 Register Now 

Fifteenth Lok Sabha Member


Kapil Sibal

Kapil Sibal

Party Name Indian National Congress (INC)
Constituency Chandni Chowk
State Delhi
Father's Name Shri Hira Lal Sibal
Mother's Name Smt. Kailash Rani Sibal
Date of Birth 08.08.1948
Place of Birth Jullundur, Punjab
Profession Advocate
Marital Status Married
Date of Marriage 13 Apr 1973
Spouse's Name Late Smt. Nina Sibal
No. of Children 2
Educational Qualifications

M.A. (History), LL. M.
Educated at St. Stephen's College, University of Delhi, Delhi and
Harward Law School, USA

Permanent Address

C-1, Maharani Bagh
New Delhi - 110 065

Present Address

19, Teen Murti Marg
New Delhi - 110 011
Phone: 011-23019420, 23019421, 23017528
Fax: 011-23018705

E-Mail ksibal@sansad.nic.in
Position Held

December 1989 - December 1990
Additional Solicitor General of India

1998-2004
Member, Rajya Sabha

2000-2002
Secretary, Congress Parliamentary Party

April 2001 - December 2002
Member,Joint Parliamentary Committe (J.P.C.) on Stock Market Scam

August 2001
Member, Business Advisory Committee

2002
Member, Committee on Home Affairs

2004
Elected to 14th Lok Sabha

23 May 2004 onwards
Union Cabinet Minister, Science & Technology and Earth Sciences

Social And Cultural Activities

Member of the Working Group on Arbitrary Detentions set up by the Human Rights Commission in Geneva;

Investigated cases of arbitrary detentions throughout the world;

analyzed detention and detention laws in the context of the Universal Declaration of Human Rights and the Covenant for Civil and Political Rights and advised the Government to release individuals from detention if such detention was not in accordance with the above mentioned international instruments;

actively involved in the protection of our national heritage and in particular, archeological sites which have immense historical and cultural significance.

Special Interests

Particularly interested in education;

member, governing body of the St. Stephen's College and served on the Board of the Indira Gandhi National Open University for several years;

enjoys going to educational institutions and interacting with students;

believes that education should be far removed from politics;

appointed Chairman of a Committee by the Ministry of Human Resource Development to ensure free access to education to children between the ages of 6-14 and suggest measures for the implementation of the constitutional mandate in this respect

Favourite Pastime and Recreation

Reading, writing, travelling and cooking; actively interested in spreading scientific knowledge and reasoning

Sports and Clubs

Member,

  1. Belvedere Club, The Oberoi Hotel, New Delhi;

  2. India International Club, New Delhi; and

  3. India Habitat Centre, New Delhi

Countries Visited

Widely travelled

Other Information

President, Supreme Court Bar Association, 1995-96, 1997-98 and 2001-2002;

Co-Chairman, Indo-US Parliamentary Forum, 2002;

studied and worked in the United States;

offered appointment to the I.A.S., but declined;

joined the Bar in 1972;

designated Senior Advocate in 1983;

leader, Indian delegation to the Human Rights Commission, Geneva, January, 1991;

Member,

  1. Press Council of India March 2001,

  2. Executive Council, Institute of Constitutional and Parliamentary Studies, July 2001;

  3. Board of International AIDS Vaccine Initiative, headquartered in U.S., 2002;

  4. Programme Board of the Bill and Melinda Gates Foundation's India AIDS Initiative, 2003;

  5. working group on Arbitrary Detention set up by the Human Rights Commission, Geneva;

  6. Board of Management, Indira Gandhi National Open University, 1993;

  7. Governing Body, St. Stephen's College, University of Delhi, 1993;

  8. Indian Parliamentary delegation which visited South Africa, Nigeria and Senegal to advocate against Pakistan's involvement in corss-border terrorism, 2002;

addressed Parliament of India in the historic impeachment proceedings against Justic V. Ramaswamy, then a sitting judge of the Supreme Court of India;

as a nominee of the Working Group set up by the Human Rights Commission to visit Bhutan and Vietnam to assess and report on the human rights situation prevailing there in 1994;

as the Chairman of the Working Group set up by the Human Rights Commission for dealing with arbitrary detentions, visited China in October 1997 to look into the alleged human rights violation there;

convenor, International Policy Makers Conference of HIV/AIDS, New Delhi, 2002;

participated in the International Workshop on "Peaceful Nuclear Use and the Future of Non-Proliferation: Coping with the diversion of Nuclear Mateirals and Nuclear Terrorism" organized by Japan Atomic Industrial Forum, at Tokyo, Japan, 2002;

appeared in a number of landmark cases in the field of Constitutional Law, Commercial Law and Criminal Law;

specialist in the field of Constitutional Law;

was official spokesman of the Indian National Congress preceding the General Elections in 1999 and 2004;

awarded the Jawaharlal Nehru Birth Centenary Award, 2004-2005 awarded by the Indian Science Congress Association duing the 92nd Indian Science Congress held at Ahmedabad, January 2005;

represented India in the Annual Meeting of World Economic Fourm, 2005 at Davos, Switzerland, January 2005;

led the Indian delegation to visit Antaractica, February 2005;

led the CII Roadshow held at Seattle and San Francisco, U.S.A., April 2005