Home >> India Information >> Great Indians
Login
|
 Register Now 

Fifteenth Lok Sabha Member


Kirshna Tirath

Kirshna Tirath

Party Name Indian National Congress (INC)
Constituency Karol Bagh (SC)
State Delhi
Father's Name Shri Mohar Singh
Mother's Name Smt. Sanwali Devi
Date of Birth 03.03.1955
Place of Birth Karol Bagh, Delhi
Profession Political & Social Worker
Marital Status Married
Date of Marriage 18 Feb 1976
Spouse's Name Shri Vijay Kumar
No. of Children 3
Educational Qualifications

M.A., B.Ed.
Educated at University of Delhi and C.I.E., University of Delhi

Permanent Address

B-6/6295 - 96 Devnagar
Karol Bagh
New Delhi
Phone: 011-25752179, 25757878
Fax: 011-25868090

Present Address

9, Harishchandra Mathur Lane
New Delhi - 110 001
Phone: 011-25757878, 25752179
Mobile: 9868180641

Position Held

1985-1990, 1993-1998, 1998-2003 and 2003-2004
Member, Delhi Legislative Assembly (four terms)

4 December 1998 - 4 December 2001
- Minister, Social Welfare, SC & ST and Labour & Employment, Government of Delhi
- Chairman, Delhi Scheduled Castes Financial and Development Corporation (DSFDC)

23 December 2003 - 23 May 2004
Deputy Speaker, Delhi Legislative Assembly

2004
- Elected to 14th Lok Sabha
- Chairperson, Committee on Empowerment of Women
- Member, General Purposes Committee
- Member, Committee on Social Justice & Empowerment

16 August 2006 onwards
Chairperson, Committee on Empowerment of Women

Social And Cultural Activities

Takes particular interest in social work;

President

  1. Bharat Nav Nirman Parishad, Karol Bagh,

  2. Karol Bagh Jan Jagriti Parishad, and

  3. Bhimrao Ambedkar Sanstha, etc.

Special Interests

Social Work

Sports and Clubs

- Deeply interested in sports;
- participated at Inter-University and National lavel Volleyball and Atheletics ( Long Jump, High Jump, 100 mt. Race) competitions;
- Captained her College Team for Volleyball;
- Captain, National team of Women's Volleyball;
- participated in several tournaments in and outside Delhi

Other Information

Worked as a Tax Assistant, 1975-1985