Home >> India Information >> Great Indians
Login
|
 Register Now 

Fifteenth Lok Sabha Member


Kumari Selja

Kumari Selja

Party Name Indian National Congress (INC)
Constituency Ambala (SC)
State Haryana
Father's Name Late Choudhury Dalbir Singh
Mother's Name
Date of Birth 24.09.1962
Place of Birth Chandigarh
Profession Agriculturist, Political & Social Worker
Marital Status UnMarried
Date of Marriage
Spouse's Name
Educational Qualifications

M.A., M.Phil.
Educated at Convents of Jesus & Mary, New Delhi and
Panjab University, Chandigarh

Permanent Address

House No.662, Ward No. 25
Dabra Chowk, Hissar
Haryana
Phone: 01662-245645, 245745

Present Address

3, Sunheri Bagh Road
New Delhi
Phone: 011-23018074, 23018269 (R), 23015928, 23013989

E-Mail kumari.selja@sansad.nic.in
Position Held

1990
Joint Secretary, All India Mahila Congress

1991
- Elected to 10th Lok Sabha
- Member, Executive Commitee, Congress Parliamentary Party

July 1992 - September 1995
Union Deputy Minister, Human Resource Development Department of Education and Culture

September 1995 - May 1996
Union Minister of State, Human Resource Development Department of Education and Culture

1996
- Re-elected to 11th Lok Sabha (2nd term)
- Member, Executive Committee, Congress Parliamentary Party

2004
- Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
- Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation

Social And Cultural Activities

Upliftment of Scheduled Castes and other disadvantaged groups

Special Interests

Environment with special reference developmental issues of the Developed World

Favourite Pastime and Recreation

Reading, travelling and music

Sports and Clubs

Member, Army Golf Club;, India Habitat Centre; and India International Centre

Countries Visited

Widely travelled